Джерела безперебійного живлення
Аварії на лініях передачі електричної енергії, в трансформаторних підстанціях, а також різкі коливання напруги, частоти, спотворення синусоїди тягнуть за собою зупинку, поломку і вихід з ладу обладнання, пристроїв та приладів побутового і промислового призначення. Цього можна уникнути, встановивши джерела безперебійного живлення (ІБП) і інвертори.
ДБЖ - є вторинним джерелом електроживлення електронного типу, в конструкції якого присутній акумуляторні батареї. При раптовому зникненні вхідного напруги живлення або виникнення перешкод у мережі, бесперебойник допоможе деякий час продовжити роботу, що дозволить зберегти дані і коректно закінчити роботу.
Класифікація ДБЖ
ДБЖ прийнято класифікувати за такими ознаками:
- принципом дії (резервні, лінійно-інтерактивні, з подвійним перетворенням);
формі вихідного сигналу (прямокутна, ступінчаста, синусоїдальна). ДБЖ з вихідним сигналом у вигляді синусоїди називаються джерелами безперебійного живлення з правильною синусоїдою;
корпусне виконання (баштове, стоечное); - кількості фаз (однофазні, трифазні);
- потужності (малої, середньої та великої)
Класифікація інверторів
Інвертор представляє собою електротехнічний пристрій, що служить для перетворення постійного струму в змінний струм, а також для зміни частоти цього струму і напруги. Випускаються у вигляді окремого самостійного пристрою або входять до складу джерел і систем безперебійного живлення. Робота такого пристрою заснована на перемиканні джерела постійної напруги з метою зміни полярності напруги на затискачах навантаження. Частота цих перемикань задається сигналами управління, які формуються спеціальним контролером. Він також вирішує ряд додаткових завдань:
- синхронізує частоту перемикання електронних ключів;
- регулює напругу в необхідних межах;
- захищає від перевантажень.
Інвертори класифікують за рядом ознак:
- схемою перетворення (однофазні: однотактна, двухтактная, бруківка; трифазні: однотактна з нульовим виводом, бруківка);
числу імпульсів протилежної полярності за період вихідної напруги (одно- і двотактні);
числу фаз вторинної обмотки трансформатора (одно-, дво- і трифазні);
типу ключів (транзисторні, тиристорні); - способу управління (з самозбудженням або автономні, з незалежним збудженням).
Використовуються ДБЖ та інвертори в системах аварійного і автономного електропостачання. Сучасна організаційна техніка та комп'ютери повноцінно функціонувати без ДБЖ не можуть. Інвертор, який ще називають перетворювачем напруги, що працює від зовнішніх АКБ або альтернативних джерел, призначений для продовження терміну служби електричних виробів для будинку, дачі або офісу (котли опалення, насоси (циркуляційні і свердловинні), освітлення, холодильники, електрокаміни, телевізори і т. д.) і їх безперебійної роботи.